CLEAN LABEL. Čo to znamená?

V súvislosti s potravinami sa čoraz častejšie používa termín Clean Label. Viete čo tento termín v skutočnosti znamená?

 

Zloženie výrobkov Clean Label vás určite prekvapí. Čo obsahujú? 

Ak by sme si chceli preložiť názov “Clean Label“, jeho doslovný preklad by bol „čistá etiketa“. Čo to v praxi znamená? Zamyslite sa, koľkokrát ste si prečítali zloženie daných výrobkov v obchode? 

 

Jasné zloženie potravín

V dnešnej dobe chce takmer každý človek žiť zdravo, čo sa prejavuje aj v jeho strave. Náš jedálniček chceme mať pestrý, vyvážený a chceme vedieť, aké je zloženie potravín, ktoré kupujeme. Často ani sami nevieme, čo všetko konzumujeme, pretože nie vždy rozumieme každému názvu v zložení produktov alebo nápojov. Clean Label produkty sa skladajú z toho, čo nájdeme bežne v prírode alebo doma v záhradke ako napríklad voda, karotka, jablko, cvikla, ovos, chia semienka... v prirodzenej forme bez prídavku izolovaných látok, produktov priemyslu. 

 

Návrat k prírode 

Trendy ukazujú, že najlepšie je konzumovať potraviny v ich čo najprirodzenejšej forme. Chápeme, že napríklad aj predĺžená trvanlivosť prináša svoju daň. Do potravín sa v dnešnej dobe pri ich výrobe pridávajú najrôznejšie chemické látky, čo môžu byť konzervanty, emulgátory, farbivá, či iné aditívne látky. Tie môžu zlepšiť kvalitu a chuť alebo predĺžiť aj spomínanú trvanlivosť potravín. Tieto látky môžu mať prírodný alebo syntetický pôvod. Preto je hlavným dôvodom zavedenia “clean label“ práve návrat k prírode. Cieľom tohto trendu je pridať do potravín a nápojov minimum alebo aj nič, ak je to možné.

Sme hrdí, že naša novinka, Body&Future ovsená alternatíva k mlieku, je takisto Clean Label. Skladá sa len z nášho slovenského ovsa a pramenitej vody zo Žitného ostrova. Vyskúšajte si z neho uvariť napríklad chutné vegánske bryndzové halušky. 

 

 

 

 

 

Zdieľať: