Náš obal síce nevyrastie späť, ale je vyrobený zo suroviny, ktorá späť vyrastie

Stav nášho životného prostredia nám nie je ľahostajný. Preto sme prišli už s niekoľkými inovátorskými myšlienkami, ktoré sa nám darí aj napĺňať. V prvom rade, všetky naše produkty majú 100% recyklovateľný obal, a to vrátane PET sleevu. Sme jeden z prvých (a bohužiaľ, ešte stále jeden z mála výrobcov), ktorý vyrábajú etiketu z PET materiálu - vďaka čomu je fľaša veľmi jednoducho plne recyklovateľná. Veľká väčšina ostatných výrobkov používa PVC etiketu, ktorú nie je možné pridať do PET recyklátu, pretože má odlišné fyzikálne vlastnosti. 

Pred krátkym časom k nám dorazila prvá biodegradovateľná etiketa (z čoho sme mali obrovskú radosť), ktorej fyzikálne vlastnosti momentálne skúmame a akonáhle nám to technológie umožnia, aplikujeme ju aj do praxe. Zároveň, tím na Slovenskej technickej univerzite, v zložení aj s našim R&D riaditeľom Ing. Jánom Durcom, PhD., pracujú na vývoji biokompostovateľných plastov, ktorými chceme vo výhľade najbližších rokov nahradiť všetky plasty v procese výroby našich produktov. 

Sklenený obal v súčasnosti nevidíme ako alternatívu. Samotná výroba a recyklácia skla je oveľa energeticky a enviromentálne náročnejšia ako recyklácia PET materiálu, čím prichádza aj k väčšej uhlíkovej stope. Pri výrobe do skla je používaný odlišný spôsob spracovania produktov - prichádza pri ňom k vysokému zahriatiu, čím sa ničia predovšetkým výživové, ale aj senzorické vlastnosti. Náš spôsob spracovania produktu je oveľa šetrnejší a nastavený tak, aby si zachoval pôvodné zloženie a kvalitu výživových hodnôt počas celej doby trvanlivosti.

Pri produktoch balených do Tetrapaku, ako jeden z prvých v regióne, používame nový ekologickejší obal – TetraPak Craft. 

 

V čom je Craft ekologickejší?  

80% obalu Rio Craft je vyrobených z obnoviteľných zdrojov – dreva a cukrovej trstiny. Pri výrobe Rio Craft sa vyprodukuje o 17% menej CO2 v porovnaní s bežným kartónovým obalom.  

Odstránením vonkajšej lakovanej vrstvy je ekologickejší, vytvára prírodný vzhľad s viditeľnými drevenými vláknami. 

Kombinácia TetraPak Craft s polymérmi derivovanými z cukrovej trstiny podporujú vnímanie obalu ako šetrného k životnému prostrediu.

TetraPak Craft váži menej v porovnaní s bežným obalom TetraPak.

Získal najvyšší stupeň certifikácie TÜV za použitie obnoviteľných surovín. 

Nápojový kartón je zložený z niekoľkých vrstiev. Aseptické ošetrenie a unikátne zloženie umožňujú uchovanie nápojov a potravín dlhú dobu bez pridávania konzervantov.

Každá vrstva v nápojovom kartóne má svoju presnú úlohu:
70 až 80 % kartón,
20 až 25 % polyetylén - nepriepustný pre vodu i mikroorganizmy,
5 % hliník - chráni nápoje a potraviny pred svetlom, kyslíkom a baktériami.

 

Trieďme nápojové obaly, má to zmysel

Recykláciou nápojových kartónov sa pri výrobe papiera dajú nahradiť primárne dlhé vlákna a tým šetriť lesy. Proces recyklácie nápojových kartónov je známy aj ako rozvlákňovanie. T.j., vlákna sa máčajú vo vode, nabobtnajú a pomocou špeciálneho sita sa oddelia od hliníka a polyméru.

Účinné triedenie nápojových kartónov a následná recyklácia všetkých vrstiev nápojového kartónu zabezpečí čistú buničinu pre ďalšie výrobky z papiera, čistý polymér a hliník pre ďalšie výrobky.

Nápojové kartóny patria do oranžového alebo do žltého kontajnera spolu s plastami. Farba zbernej nádoby aj presný spôsob triedenia sa môžu líšiť, pretože to závisí od obce či mesta a zberovej spoločnosti. Pomáhajú nálepky a popisy na kontajneroch. 

Nezabudni pred vyhodením zmenšiť objem TetraPakov, zošliapnúť, popučiť. Podobne ako pri plastových fľašiach či papierových krabiciach. Po dopití produktu so slamkou zastrč slamku dovnútra balenia. 

 

 

Zdieľať: